Ostatnie wydarzenia pokazały nam, że uniezależnienie się od tradycyjnych systemów grzewczych staje się nie tylko ekologiczną, ale również i ekonomiczną decyzją. Najczęściej wybieraną alternatywą dla klasycznych rozwiązań w tym zakresie są współcześnie nowoczesne pompy ciepła. Wielu inwestorów zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że koszty, związane z taką inwestycją, nie kończą się na zakupie i montażu urządzenia. Przybliżamy więc najważniejsze zagadnienia, związane z eksploatacją pomp ciepła, rozwiewając wszelkie wątpliwości związane z ich serwisem.
Dlaczego regularny serwis pompy ciepła jest konieczny?
Dokonywanie regularnych przeglądów urządzenia jest gwarancją ich prawidłowego, a więc również i bezpiecznego działania. Poważne awarie pompy ciepła wiążą się na ogół z wysokimi kosztami naprawy. Dobry serwisant będzie w stanie zauważyć problem, zanim przyniesie on poważne konsekwencje. Co więcej, tylko regularne serwisowanie urządzenia będzie warunkiem do utrzymania gwarancji producenta. Na ogół taka gwarancja wynosi 2 lata od momentu, gdy pompa ciepła zostaje uruchomiona, choć niektórzy przedłużają ją na nieco dłuższy okres. Wielu producentów wymaga również, by wszystkie prace serwisowe wykonywane były przez firmy wewnętrzne lub zewnętrzne, przy czym warunkiem będzie w tym przypadku posiadanie stosownych umów. Taką firmą zewnętrzną będzie np. Pompy Ciepła Bochnia- Serwis i Montaż – Sevro, oferująca pogwarancyjny serwis urządzeń na terenie województwa małopolskiego.
Jakie działania obejmuje serwis i przegląd pomp ciepła?
Przebieg przeglądu pompy ciepła zależy od jego producenta i stopnia skomplikowania zastosowanych technologii. Na ogół obejmuje on m.in. sprawdzenie stanu filtrów i parametru pracy sprężarki, a także kontrolę instalacji elektrycznej, w tym czujników i bezpieczników, kontrolę szczelności układu chłodniczego PC i ciśnienia w instalacji grzewczej oraz czyszczenie parownika czy sprawdzenie historii błędów, które zgłaszane są przez urządzenie. Serwisant dokonuje również kontroli ustawienia sterownika urządzenia oraz sprawdza zawory bezpieczeństwa i ciśnienie w naczyniu wzbiorczym. Wszystkie te działania mają na celu kontrolę dotychczasowej jakości i wydajności pracy pompy ciepła oraz dostosowanie jej do potrzeb mieszkańców i warunków, w jakich dane urządzenie jest wykorzystywane. Taki serwis kończy umieszczenie stosownego wpisu w karcie gwarancyjnej oraz uzupełnienie protokołu przeglądu. W takim protokole umieszcza się wszelkie informacje, związane z wykrytymi nieprawidłowościami i dokonanymi naprawami, dzięki czemu właściciel zyskuje wgląd do wszelkich działań, wykonywanych w trakcie serwisu.
Ile kosztuje profesjonalny serwis pomp ciepła?
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każda firma ma własny cennik, w oparciu o który przygotowuje indywidualne oferty. Najogólniej rzecz ujmując można jednak powiedzieć, że koszty przeglądu pompy ciepła wahają się aktualnie w granicach od 500 do ok. 600 zł, nie wliczając w to jednak dojazdu do klienta. Takie stawki zmieniają się jednak sukcesywnie, w zależności od wzrostu cen na rynku. Na ogół klienci korzystają z autoryzowanych przez producenta serwisów. Warto podkreślić jednak, że stawki serwisów gwarancyjnych i pogwarancyjnych plasują się mniej więcej na podobnym poziomie. Niemniej jednak dostęp do takich usług może być nieco ograniczony przez coraz większą popularność tego typu rozwiązań.
Jak często serwisować pompę ciepła?
Zgodnie z zaleceniami zdecydowanej większości producentów, pompa ciepła powinna być serwisowana przynajmniej raz w roku. Pierwszy przegląd należy przeprowadzić przed upływem dwunastu miesięcy, liczonych od momentu uruchomienia urządzenia. Na ewentualne przeglądy warto umawiać się przed sezonem grzewczym, by w porę wychwycić ewentualne nieprawidłowości w pracy pompy ciepła. To również szansa na poprawę jej wydajności oraz właściwe przygotowanie się do ujemnych temperatur jesienno-zimowego okresu.
Zobacz też:
You may also like
-
Jak wybrać najlepsze prywatne przedszkole w białymstoku?
-
Dlaczego warto zainwestować w projektowanie wnętrz we Wrocławiu?
-
Sklep muzyczny: 10 powodów, dla których warto kupować lokalnie
-
Wykończenie wnętrz w stylu industrialnym: kluczowe elementy i materiały
-
Ekologiczne aspekty pieców do saun elektrycznych: porównanie zużycia energii i emisji